SP 1 w Twardogórze – Młodzi Menadżerowie Środowiska

W październiku został rozstrzygnięty ogólnopolski interaktywny program  Młody Menager Środowiska (MMŚ). Organizatorem projektu było Przedsiębiorstwo Techniczno - Handlowe "TECHNIKA" sp. z o. o. z siedzibą w Gliwicach. Z terenu całego kraju zgłosiło się 779 szkół w tym 243 szkoły przystąpiły do realizacji projektu. Celem konkursu było motywowanie uczestników do aktywnej działalności, wytypowanie najlepszych szkół, promowanie dobrych praktyk. Uczestnictwo w projekcie polegało na wpisywaniu rzeczywistych odpadów komunalnych powstających w szkole, domu i w przedsiębiorstwie. W roku szkolnym 2007/2008 uczniowie klas IV, V, VI poprzez Internet przez 30 dni na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych z zakresu ekologii wpisywali odpady, określając ich parametry oraz sposoby ich ograniczania. Na koniec komisja wyłoniła pierwszą  dziesiątkę najlepszych szkół,  która została zaprezentowana na stronie internetowej i była poddana głosowaniu internautów. Uczniowie z całej szkoły, nauczyciele i rodzice przez tydzień oddawali głos na swoją szkołę.

W konkursie szkoła zdobyła II miejsce w kraju ( I miejsce  Szkoła Podstawowa nr 12 im. Synów Pułku z Grudziądza,  III miejsce Gimnazjum w Liczu). Nagrodą główną dla najaktywniejszych uczniów była atrakcyjna 3 - dniowa wycieczka edukacyjna w Góry Świętokrzyskie.

 

Lista uczestników:

 

1. Gierus Agata

2. Michał Nowak

3. Julianna Walczak

4. Maja Olszańska

5. Aleksandra Idczak

6. Mateusz Matysiak

7. Mateusz Gąsior

8. Szymon Bojarski

9. Natalia Kaźmierczak

10. Piotr Michalak

11. Laura Nesteruk

12. Patryk Sobolewski

13. Tomasz  Wójcik

14. Anna Orzechowska

15. Andrzej Wajda

16. Marcin Wajda

17. Jakub Kłosowski

18.Jagoda Jankowska

 

Organizatorzy zapewnili wiele ciekawych atrakcji. Uczniowie zwiedzili Skansen Wsi w Tokarni w którym odbyły się warsztaty z garncarstwa. Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego mogliśmy zwiedzić Św. Krzyż wraz z klasztorem w którym znajdują się relikwie drzewa Krzyża Świętego oraz krypty Jeremiego Wiśniowieckiego jak również muzeum misjonarzy Oblatów. Kolejnym punktem była wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego wraz z więzieniem. Zobaczyliśmy również gołoborza wraz z platformą widokową. Następnie pieszo uczniowie zeszli do Nowej Słupi tzw. Drogą Królewską i zwiedzili Muzeum Starożytnego Hutnictwa. W trakcie wycieczki odbyły się zajęcia przyrodnicze z rozpoznawania drzew i opisywania krajobrazu. Ciekawym punktem wyjazdu w góry było ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek. Uczniowie spotkali się z bardzo miłą obsługą hotelu oraz z sympatycznymi przewodnikami na trasie wycieczki. W trakcie wyjazdu pogoda dopisywała. Uczniowie bezpiecznie i zadowoleni z zawiązanymi nowymi znajomościami wrócili na miejsce do Twardogóry. A oto zdjęcia z naszej wycieczki:

 

 

 

Zabawa w rozpoznawanie drzew

 

 

Skansen wsi w Tokarni

 

 

Wnętrze chaty w Skansenie

 

Wrzucamy grosik do studni

 

 

 

 

A to już warsztaty garncarskie

 

 

 

Zwiedziliśmy też kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego

 

                          W muzeum Misjonarzy Oblatów

 

                                                                                            

                                                                                                                                                   A to już muzeum przyrodnicze

W muzeum starożytnego Hutnictwa

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                 W drodze do domu